sobota 15. října 2016

Divnoknihy #1: Alexandrie

Už se vám někdy stalo, že jste narazili na knihu jejíž anotace vás zaujala? Zaujala vás, ale tím způsobem, že to autor rozhodně nemůže myslet vážně? Momentálně neberu v potaz žánr science-fiction, ale příběhy s absurdním dějem. V tomto seriálu si některé z nich představíme. V různých databázích mají však některé z nich vysoké hodnocení. Neberu tedy v potaz styl psaní, poutavost, ale obsah příběhu jako takového dle anotace.

První knihou, na kterou jsem narazil je Alexandrie od britské autorky Lindsey Davis. Za titulního hrdinu získala však autorka Sherlockovu cenu za nejlepšího komického detektivka. Podotýkám, že jsem ji nečetl, jen mě (ne)zaujala anotace. 

Anotace:
V roce 77 n. l. je Egypt pro bohaté Římany jedním z nejoblíbenějších výletních míst. Marcus Didius Falco vyráží i s manželkou a nezbednými dětmi na rodinnou dovolenou do Alexandrie, leč místo zaslouženého odpočinku ho opět čeká práce. Město je proslulé nejen majákem považovaným za div světa, ale i svou rozsáhlou knihovnou. Naneštěstí se však ukáže, že slavná knihovna je plná nejen vzácných a učených svitků, ale i intrik, pletich a akademické řevnivosti. Poté, co za podezřelých okolností zemře šéf knihovny, Falconovi nezbyde, než se ujmout případu, do jehož vyšetřování se tamním římským úřadům ani trochu nechce.

Co mě na první pohled zaráží nejvíc je rok 77 n. l., kdy si Římané obrážejí dovolené v Egyptě. To je v té době asi docela častá a oblíbená destinace a očividně přetrvává do dnes. Nedovedu si představit, že by se nějaká rodinka v tomto období sbalila a vyrazila na nějaký trip přes moře, nedej Bože po souši. Cestování dle mého bylo poměrně zdlouhavé. Nemluvě o různých konfliktech a nebezpečích spojených s oloupením, zavražděním, nemocemi či prodáním do otroctví, kór když cestujete s celou svoji familií.

Když už tohle pomineme, tak fajn. Hlavní hrdina je shodou okolností detektiv, který se v Alexandrii přichomýtne k vraždě "šéfa" (jak je napsáno v anotaci) místní proslulé knihovny. Nikomu z  místních se do toho šťourat nechce, tak se v tom nějakej váženej Říman začne vrtat. A zbytek rodinky je celej říčnej, jelikož fotřík šel makat, ať žije dovolená snů. 

Mám takový pocit, že autorka napsala příběh ze současnosti (kniha byla vydána v originále v roce 2009), ale z nějakého záhadného důvodu ho šoupla do kulis starověké Alexandrie. Možná si pro zajímavost knihu i přečtu a očekávám, že hlavní hrdina bude využívat moderní forenzní metody a mobilní telefon. 


Jak už jsem zdůrazňoval, knihu jsem nečetl a hodnotím pouze podle anotace. Na Databázi knih má například 92% (při 17 hodnocení) a na Goodreads téměr 4 z 5 hvězdiček (1772 hodnotitelů). Takže očividně další atributy knihy splňují přesně toho, co od ní čtenáři chtějí. 

Co na anotaci knihy říkáte vy? Četli jste knihy a historické reálie jsou nesmyslené? Líbí se vám nápad tohoto článku a máte nějaké tipy na knihy se zvláštní anotací, které bych si mohl vzít pod drobnohled?   

Žádné komentáře:

Okomentovat