úterý 11. dubna 2017

Kingdomino: Postavíte nejlepší království?

V Mindočí kuchyni najdeme spoustu různých her, počínaje úspěšným Carcassonne, detektivními příběhy ze série Černé (či jinak barevné) historky až k náročnějším deskovkám, jako je například Agricola. V jeho portfóliu však mají hlavní slovo rodinné deskovky. Jednu z nich si představíme.

V Kingdominu se 2 - 4 hráči stanou králi, kteří se rozhodnout vybudovat každý své království. Během 15 minut prozkoumávají druhy krajiny - obilná pole, nehostinné skály i rozlehlá jezera a snaží se uzmout ta nejlepší políčka. 


Komponenty

V malé krabici čtvercového tvaru nalezneme 48 dominových dílků s obrázky krajiny. Každý král má k dispozici startovní parcelu s 3D hradem. Nechybí 2 figurky pro každého z hráčů.

Jak se hraje

Podle počtu hráčů se do insertu zamíchá příslušný počet dominových dílků. V plném počtu hráčů se použijí všechny, v menším počtu jich bude méně, jejich množství je odvozeno od počtu účastníků. Každý obdrží svoji parcelu s hradem a figurku/figurky králů. A hra může začít. 

Jeden z hráčů vytáhne z krabice tolik dílů, kolik je hrajících, seřadí je dle čísla od nejnižšího k nejvyššímu a otočí krajinou nahoru. Začínající hráč si vybere jeden z dílků a položí na něho svoji figurku. Ostatní následují jeho příkladu po směru hodinových ručiček.


Jakmile jsou obsazeny všechny krajinky, hráč jehož figurka je na nejvyšším bodě (na dílku s nejnižší hodnotou) si ho vezme do ruky a připojí ji ke svému království. Poté vyloží další dominové dílky rovnající se počtu hráčů a vybere si další krajinu.

Hra pokračuje do té doby než jsou z krabice vytaženy všechny dílky a umístěny do království jednotlivých hráčů. Vítězem se stává ten hráč, kterému se podaří dát dohromady bodově nejcennější království.

Hodnocení

Autorem deskovky je Bruno Cathala, který společně s dalšími kolegy z branže vymyslel hry jako je kostková hra z divokého západu Dice Town, starověkou dvojkovu 7 Divů: Duel (recenze) a další. Jelikož nějakou zkušenost z tvorby deskových her má, vymyslel samostatně v pořadí již třetí vlastní hru. 

Rozhodně vás zaujme grafické zpracování, jehož autorem je Cyril Bounquet. Vizuál je hravý a pěkně barevný. Jednotlivé dílky nejsou pouze tuctové obrázky, ale každý je originál obsahující drobné detaily. Na loukách se pasou ovce, je vidět stín letící saně, v lesích narazíme na muže v sedmimílových botách nebo bažinou proplouvá obrovský had.

Kingdomino využívá mechaniky podobně jako domino. Jednotlivé dílky krajiny je totiž možné navazovat pouze buď k základní parcele na niž je umístěn hrad nebo aspoň jednou stranou ke stejné krajině. Další zajímavou herní mechanikou je umisťování dílků při výběru krajiny. Čím výš svoji figurku hráč umístí, tím se dostává k méně hodnotnější krajině než jsou ty pod ní. Avšak má to jednu výhodu, hrajete první a v dalším tahu si vybíráte jakoukoliv krajinu. 


Nesmím opomenout systém získání bodů. Podobně jako v Carcassonne získáváte body za plochu, kterou vytvoříte, s tím rozdílem že zde je rozhodující počet korunek na jednotlivých dílcích. Výběr vhodného dílku je proto základem při sestavování svého království.

Všechny dílky jsou vyrobeny z velmi kvalitního a odolného kartonu a jen tak se neohnou. Tu správnou atmosféru dotváří 3D hrady určené pro každého hráče. Na stole mezi dílky krajiny to opravdu sedí a hráč má pocit, jako by budoval skutečné království. Potěšil mě výběr netradičních barev, modrá je světlejší než jsme zvyklí a agresivní červená se mění na pěknou růžovou.

Hra má jednoduchá pravidla, ale dost možností na to, jak si vyhrát s tvorbou svého panství. Každý král smí sestavit plochu o velikosti maximálně 5 x 5 dílků od základního dílku, je však pouze na hráči jak se toho zhostí. Bude hrad uprostřed jeho království nebo na kraji? Na tom opravdu nezáleží. Jediným omezením při sestavování je správné skládání krajin k sobě. Pokud budete nepozorní a špatně kalkulovat s prostorem, může se vám stát, že nebudete mít kam umístit vámi vybraný dílek.


Na to, že má Kindomino pouze 48 dílků jde o velmi variabilní záležitost. I když si troufám říct, že ten správný šmrnc má ve 3 hráčích. Hlavní důvod vidím v počtu krajin, které přijdou do hry. Při 2 nebo plném počtu hrajících se využívají všechny dílky, kdežto při 3 lidech se jich 12 odebere a není vůbec jednoduché odhadnout jaké krajiny přijdou do hry a jaké ne. 

Kvůli jednoduchým pravidlům ji naučíte během chvíle, minimálně během první dvou tahů, opravdu každého. Kingdomino díky své skladnosti vezmete kamkoliv a neříkejte, že si nezahrajete deskovku, kterou sfouknete během čtvrt hodiny. Pro rodinné hraní je prostě Kingdomino PECKA

Za poskytnutí recenzní kopie děkujeme nakladatelství MINDOK, které můžete znát zejména díky hrám jako Carcassonne, Černé historky nebo řada logických her SMART GAMES.

Žádné komentáře:

Okomentovat